bootstrap template
Mobirise

Günsu Engin, yoga, mindfulness, bilinç evrimi, şefkat, farkındalık alanlarında eğitmendir. Sanatçı bir anne babanın ikinci çocuğudur. Üniversitede öğrenimini (MSGSÜ) sanat üzerine tamamlamıştır. Öğrencilik yıllarında tanıştığı meditasyon ve yoga alanında derinleşmeye başladı, üniversitede 23 yaşında eğitmenlik yapmaya başlamıştı. İngiltere merkezli Bangor Universitesi Mindfulness Network’ten onaylı MBSR Eğitmenidir. Türkiye’nin ilk Mindfulness Merkezi Code Lotus’un (American Hospital) kurulduğu ilk günden beri bünyesinde eğitmenlik yapmakta ve bu alanda ilk olan “Mindfulness Temelli Bağımlılıktan Özgürleşme Programı”nı Dr. Elif Altuğ ile birlikte geliştirmiştir. 2009’dan beri farkındalık, şefkat, erdemler geliştirmeye odaklı kadim doğu bilgeliği (Dharma) ile nörobilim, psikoloji, travma teorileri, somatik terapiler gibi batı yaklaşımları üzerine çalışıyor.

Yolculuğuna 2009’da Zeynep Aksoy, Naz Şarman ve David Cornwell ile yoga ve mindfulness çalışarak başladı. Uluslararası alanda Dr. Judson Brewer, Kristin Neff, Chris Germer, Saki Santorelli, Florence Meleo Meyer gibi dünya çapında hocalarla mindfulness, şefkat ve öz-şefkat üzerine çalıştı. Amerika, Nepal’de ve Türkiye'de geleneksel budist meditasyon inzivalarına katıldı ve gündelik yaşamında düzenli olarak sessizlik uygulamaya devam ediyor. Yaklaşımını şekillendiren, esinlendiği kişiler; Thich Nhat Hanh (dharma), Eckhart Tolle, Bert Hellinger (travma ve psikoloji), İoanna Kuçuradi (etik), Clarissa Estes (psikoloji), Joseph Campbell (mitoloji), S.N. Goenka (dharma), Shunryu Suzuki (zen)'dir.

Dünya üzerindeki acıyı azaltmak için bireysel olduğu kadar toplumsal algının da dönüşümüne hizmet etmek adına sivil toplum kuruluşlarıyla çalışıyor, 2017'de Suriyeli mültecilerle çalışmalar yapmıştır. Şu anda World Human Relief Derneği üyesi ve il temsilcilerinden olup aktif çalışmaya devam etmektedir.

Online platformda yazılar yazıyor ve canlı yayınlar gerçekleştiriyor. Kişisel pratiği, öz farkındalığı ve şefkati eylemlerinde var etmek üzerine. Türkiye’de Mindfulness uygulamalarının ilişkiselliğine, etik değerleri geliştirmeye ve insanca yaşama olanaklarını genişletmeye odaklanıyor.


2020 senesinde kurduğu MindLight çatısı altında, yetiştirdiği yetkin eğitmen ekibiyle Türkiye’de farkındalık, şefkati yaymayı ve insani değerleri güçlendirmeyi amaç ediniyor.

Eğitimleri:

-Bangor University, Mindfulness Network, MBSR Teacher Training 2020 (Karunavira, Trish Bartley, Eluned Gold)

- Behavior Change Facilitator Training (Bağımlılıklara mindfulness ile müdahale üzerine) - Dr. Judson Brewer, Dr. Robin Boudette (devam etmekte)

- Mindful Self Compassion Core Skills – Dr. Kristin Neff, Dr. Chris Germer

- Mindful Self Compassion Program - Center for Mindful Self Compassion

- Mindfulness Based Stress Reduction 8-week Course - University of Massachusettes (Umass Memorial Health Care Center for Mindfulness)

- Convergence Mindfulness Retreat (7 days) Omega Center – Saki Santorelli, Florence Meleo Meyer, Bob Stahl

- 10 days Vipassana Retreat (S.N. Goenka) at Dhamma Shringa Nepal Vipassana Center

- Trauma Sensitive Interoceptive Yoga Training – Ece Türkmut Dere

- Developmental Kinesiology – Uzm. Ftp Görkem Dizdar

- Skinner Releasing Technique Level 1 – Olcay Karahan

- Breathing Mind Mindfulness Teacher Training - David Cornwell

- Advayta Yoga (Mindfulness based) Yoga Teacher Training  (500 hours) Zeynep Aksoy, David Cornwell, Naz Şarman

- Yang Style Tai Chi, Energy Healing Techniques, Theravada Buddhist Meditation – Aleks Kalenderoğlu