online web builder

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı
MBSR

MindLight & Code Lotus

Günsu Engin ve Amerikan Hastanesi doktorları desteğiyle...

Amerikan Hastanesi’nde integratif tıp üzerine yapılan yatırımlar kapsamında 2018 yılında “İyileştir Kendinİ” şiarıyla Code Lotus projesini başlatıldı. Cleveland Clinic, MD Anderson gibi alanında lider pek çok hastanede de örnekleri olduğu gibi, Code Lotus Mindfulness Merkezi olarak integratif tıp ile hem yoğun stres altındaki çalışanlarımıza, hastalara ve modern yaşamın getirdiği tempo ve stresle kendini iyi hissetmeyen herkesin katılabileceği özel tasarlanmış program ve atölyeler sunuyoruz.

Dr. Jon Kabat Zin tarafından Mass General Hastanesi’nde başlayıp aktif olarak sürdürdüğü, özellikle tükenmişlik sendromu, stres yorgunluğu yaşayan kişiler için tasarlanmış, uzman doktorlar yönetiminde 8 haftalık MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltımı) Programını oluşturduk.

 
MBSR programı özünde mindfulness farkındalığını, meditasyon, mindful hareket ve gündelik yaşamın içindeki uygulamalar ile öğreten sistematik ve yoğun bir eğitime dayanan bir grup çalışmasıdır. Yalnızca 8 haftada, nöroplastisiteyi kullanarak beyinde olumlu değişimler yarattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Mindfulness pratikleri Avrupa ve Amerika’da kabul görmüş ve bir çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır.

 *Bu programı tamamlayanlara “Code Lotus Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı (MBSR)” katılım sertifikası verilir. Bu sertifika MBSR Eğitmenlik eğitimi önkoşulunu karşılayan uluslararası geçerlilikte bir belgedir.

TARİHLER:

Ön Doktor Görüşmesi

2 Haziran - 28 Temmuz 2021

Oryantasyon günü: 2 Haziran Çarşamba 19:00-22:00
1. Oturum: 9 Haziran Çarşamba 19:00-22:00
2. Oturum: 16 Haziran Çarşamba 19:00-21:30
3. Oturum: 23 Haziran Çarşamba 19:00-21:30
4. Oturum: 30 Haziran Çarşamba 19:00-21:30
5. Oturum: 7 Temmuz Çarşamba 19:00-21:30
6. Oturum: 14 Temmuz  Çarşamba 19:00-21:30
Sessizlik Günü: 18 Temmuz  Pazar 10:00-16:00
7. Oturum: 21 Temmuz 19:00-21:30
8. Oturum: 28 Temmuz Çarşamba 19:00-22:00

Kapanış Doktor Görüşmesi

Program akışı içerisinde Beslenme Koçluğu da olacaktır.
(Bütün görüşmeler online ortamda gerçekleşecektir.)

MBSR size neler katar?
- Gündelik yaşamın zorlu deneyimlerine karşı açık, yargısız ve şefkatli farkındalığı öğreterek
sinir sisteminin esnek dayanıklılık kapasitesini geliştirir.
- Beynin, öğrenme, odaklanma, karar verme, plan yapma ve duygu regülasyonundan sorumlu
bölgelerini olumlu etkiler.
- Bedendeki duyumlar aracılığıyla beden farkındalığını ve anda kalma becerisini geliştirir.
-Stres ve buna bağlı olarak kronik ağrı seviyelerini yönetme ve azaltmaya katkı sağlar.
- Kısa ve uzun vadeli stresli durumlarla daha etkili başa çıkma becerisi kazandırır.
- Zihinsel yorgunluğu azaltır.
- Zorlayıcı duyguların yoğunluğuna kapılmadan sakin bir zihinle duyguları karşılayabilme
becerisi kazandırır.
- Kişilerarası mindfulness farkındalığını yani mevcudiyet, nezaket ve yargısızlık niteliklerini
getirerek ilişkilerimizi olumlu yönde etkiler.
- Zorlu deneyimleri algılama biçimimize yepyeni bakış açıları kazandırarak alışkanlık haline
gelmiş tepkilerimizi dönüştürür.
- Bu programda öğrendiğiniz tüm tekniklerin bilgisi ömür boyu sizinle kalır ve program size,
ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz bir alet çantası verir.


EĞİTMEN VE DOKTOR EKİBİ 

Mindfulness Eğitmeni Günsu Engin:
Günsu Engin'in, yoga ve mindfulness alanında 10 yıldır eğitmenlik deneyimi var. Farkındalık ve şefkat odaklı çalışıyor. Yogayı mindful hareket olarak öğretiyor. Code Lotus Mindfulness Merkezi’nde açıldığı ilk günden beri yoga ve mindfulness eğitmenliği yapıyor. Türkiye’de ilk kez, ”8 Haftalık Mindfulness Temelli Sigaradan Özgürleşme Programı”nı Code Lotus’ta Dr. Elif Altuğ ile birlikte yürütmekte. Bağımlılık psikiyatrı ve nörobilimci Dr. Judson Brewer’dan anksiyete, yeme ve sigara alışkanlıklarına mindfulness ile müdahale etme üzerine odaklanan, alışkanlık değiştirme eğitimi alıyor. Aynı zamanda İngiltere’de bulunan Bangor Üniversitesi’nden MBSR eğitmenlik eğitimini almaktadır. Kurucusu olduğu “MindLight” okulu çatısı altında mindfulness eğitmenleri yetiştiriyor. Code Lotus’ta MBSR ve Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı yürütüyor.

Dr. Elif Altuğ:
1988 yılında İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde tıpta uzmanlık eğitimini tamamladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi sonrası 2002’den bugüne Amerikan Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak çalışıyor. 2016 yılından beri ise Göğüs Hastalıkları Bölümü içeriğindeki Sigara Bırakma Polikliniği’nin sorumlusu olarak görev yapıyor. Cardiff-İngiltere’de Prof. Dr. Stephen Rollnick’in Motivational İnterviewing Training Workshop’ını tamamladı. Aynı yıl Berra Sertel ile Yin yoga eğitmenlik eğitimi ve 2017’de Zeynep Aksoy Advayta Yoga Eğitmenlik eğitiminlerini kendine kattı. Mindfulness Institute Zümra Atalay’dan MBSR programını ve Günsu Engin ile MindLight 8 haftalık Mindfulness programını tamamladı. Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Merkezi’nde Yin yoga desleri ve Hastane içi Sağlık Çalışanları için Mindfulness eğitimleri veriyor.

Dr. Bilgin Sait:
1977 yılında Kosova’da doğdu. 2004 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları anabilim dalında tamamladı.
2012-2015 yılları arasında Memorial Ataşehir Hastanesi’nde, 2015-2018 yılları arasında Anadolu Sağlık Merkezi Johns Hopkins’te çalıştı. Dr.Bilgin Sait, Mart 2018’den bu yana Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları bölümünde görev yapmaktadır. Ek olarak Code Lotus Mindfulness Merkezi’nin danışman doktorudur.

Dr. Müjdegül Türkeri: 1971 yılında Balıkesir’de doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde doktorluk okudu. Ankara Gazi Üniversitesi’nde Toplum Sağlığı ve Epidemiyoloji üzerine doktora yaptı. 2004’e kadar Sağlık Bakanlığı’nda çalıştı. Kardiyopulmoner Fizyopatoloji ve Kardiyak Rehabilitasyon üzerine Sapienza University of Rome’da doktorasını tamamladıktan sonra 2014-2017 yılları arası Rome American Hospital’da kardiyoloji uzmanı olarak ve Sapienza University of Rome’da doçent doktor olarak görev yaptı. Rome Olympic Federation-CONI’de bir sene boyunca kardiyoloji uzmanlığı yaptıktan sonra San Raffaele Hospital’da Kardiyopulmoner Rahabilitasyon Departmanı’nda çalıştı. 2018’den itibaren Amerikan Hastanesi’nde görev yapıyor. Ek olarak Code Lotus Mindfulness Merkezi’nin danışman doktorudur.ÜCRET:

- Standart Fiyat: KDV dahil 2.950 TL
- Erken Kayıt İndirimi: 7 Mayıs'a kadar yapılan ödemelerde erken ödeme avantajı ile %30 indirimli KDV dahil 2065 TL.
MindLight Özel: MindLight 8 Haftalık Mindfulness Programı mezunlarına %30 indirim ile KDV dahil 2065 TL


Katılım Şartları ve Bilmeniz Gerekenler:
· MBSR, 29 eğitim saati içeren yoğun bir programdır. 8 hafta boyunca haftanın 6 günü, günde 40 dakikalık mindfulness uygulamaları yapmanız için adanmışlık ve devamlılık gerektirir.
· Bu program son derece interaktif olup, canlı zoom buluşmalarına tam katılımınız beklenmektedir.
· Canlı Zoom buluşmalarına telefondan değil, bilgisayar (veya tablet) ile katılmanız gereklidir.
· Kopmayan ve güçlü bir internet bağlantınız olması gerekmektedir.
· Kameranızın tüm buluşma sürecinde açık ve mikrofonunuzun çalışır halde olması gerekmektedir.
· Program bir grup çalışmasıdır. Programın büyük ve önemli bir kısmını oluşturan partnerli çalışmalar yapılır. Partnerli çalışmalar eğitmenin erişimine kapalı, yalnızca paylaşım yapan kişiler arasında kalan tamamen özel çalışmalardır.
· Dersler Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecektir. Materyallere bir web portalı üzerinden ulaşacaksınız.
· “Code Lotus Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı” katılım sertifikası alabilmeniz için minimum 6 canlı buluşmaya ve 1 inzivaya tam katılım sağlamış olmanız gerekir.
· Bu programı tamamlayanlara “Code Lotus Mindfulness Temelli Stres Azaltımı Programı (MBSR)” katılım sertifikası verilir. Bu sertifika MBSR Eğitmenlik eğitimi önkoşulunu karşılayan uluslararası geçerlilikte bir belgedir.

KAYIT İÇİN: codelotus@amerikanhastanesi.org  veya  (0212) 311 34 80