web templates free download

Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı

Code Lotus


23 Mart – 11 Mayıs 2021

Günsu Engin ve Amerikan Hastanesi doktorları eşliğinde...

Amerikan Hastanesi’nde integratif tıp üzerine yapılan yatırımlar kapsamında 2018 yılında “İyileştir Kendinİ” şiarıyla Code Lotus projesini başlatıldı. Cleveland Clinic, MD Anderson gibi alanında lider pek çok hastanede de örnekleri olduğu gibi, Code Lotus Mindfulness Merkezi olarak integratif tıp ile hem yoğun stres altındaki çalışanlarımıza, hastalara ve modern yaşamın getirdiği tempo ve stresle kendini iyi hissetmeyen herkesin katılabileceği özel tasarlanmış program ve atölyeler sunuyoruz.


Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı

Alışkanlık döngünüzü kırarak, fiziksel ve zihinsel özgürleşmeye doğru adım atabilirsiniz.
Uluslararası alanda kliniklerde uygulanarak yıkıcı alışkanlıkların gücünü azaltmada etkinliği kanıtlanmış olan teknikleri, size kendi zihninizde ustalaşmanız için etkili bir araç olarak sunuyoruz.
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Altuğ, Uzman Psikolog Banu Akman Şahin ve Mindfulness eğitmeni Günsu Engin ile gerçekleşecek olan bu programda size üç uzmanın desteği eşlik edecektir.


Bu programın amacı nedir?

Program, doğunun mindfulness pratikleri ile alışkanlıklar için uygulanan güncel tedavi yöntemlerini birleştirerek yıkıcı alışkanlıklardan özgürleşmeyi öğretmeyi amaçlıyor.

Alışkanlıklara müdahale için özelleştirilmiş mindfulness ve özşefkat teknikleriyle, şiddetli isteğin kontrolü ele geçirdiğini hissettiğiniz durumlardan daha kolaylıkla geçebilmek için şefkat ve farkındalıkla bakabilmeyi öğrenebilirsiniz. Bilinçsizce tepki vermekten, bilinçli cevaplar verebilmeye doğru özgür seçimler yapabilmek için ihtiyacınız olan esnek dayanıklılığı (resiliency) geliştirebilirsiniz.Bu program kimler için?

Yemek, sigara, alışveriş, sosyal medya gibi alanlarda yıkıcı alışkanlığı olanlar ve ilaç kullanmadan bu alışkanlıklardan özgürleşmek isteyen herkes için.


Programın formatı nedir?

Program son derece interaktif ve deneyim odaklıdır. Yalnızca kayıttan izleyerek katılma seçeneği yoktur.8 hafta boyunca haftada bir kez eğitmenler ile, Zoom üzerinden 2 saatlik canlı online oturumlarla gerçekleşir. Bunun yanında her oturum arasındaki bir haftalık sürede ev uygulamaları ile pratiğinizde süreklilik sağlamanız gerekmektedir. Ev uygulamanızı desteklemek için meditasyon ses kayıtları, görsel ve yazılı materyaller verilecektir. Program sonunda “8 Haftalık Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı” tamamlama sertifikası verilir. Sertifika için minimum 6 canlı buluşma ve bir inzivaya tam katılım sağlamanız gerekmektedir. Katılamadığınız buluşmaların video kaydı gönderilir.


Tarihler:
9 Mart 19:30-21:30 Oryantasyon (herkese açık)
1. Oturum: 23 Mart Salı 19:30-21:30
2. Oturum: 30 Mart Salı 19:30-21:30
3. Oturum: 6 Nisan Salı 19:30-21:30
4. Oturum: 13 Nisan Salı 19:30- 21:30
5. Oturum: 20 Nisan Salı 19:30-21:30
İNZİVA: 25 Nisan Pazar 10:00 – 15:00
6. Oturum: 27 Nisan Salı 19:30-21:30
7. Oturum: 4 Mayıs Salı 19:30-21:30
8. Oturum: 11 Mayıs Salı 19:30-21:30


Günsu Engin
Mindfulness Eğitmeni
Günsu Engin'in, yoga ve mindfulness alanında 10 yıldır eğitmenlik deneyimi var. Farkındalık ve şefkat odaklı çalışıyor. Yogayı mindful hareket olarak öğretiyor. Code Lotus Mindfulness Merkezi’nde açıldığı ilk günden beri yoga ve mindfulness eğitmenliği yapıyor. Türkiye’de ilk kez, ”8 Haftalık Mindfulness Temelli Sigaradan Özgürleşme Programı”nı Code Lotus’ta Dr. Elif Altuğ ile birlikte yürütmekte. Bağımlılık psikiyatrı ve nörobilimci Dr. Judson Brewer’dan anksiyete, yeme ve sigara alışkanlıklarına mindfulness ile müdahale etme üzerine odaklanan, alışkanlık değiştirme eğitimi alıyor. Aynı zamanda İngiltere’de bulunan Bangor Üniversitesi’nden MBSR eğitmenlik eğitimini almaktadır. Kurucusu olduğu “MindLight” okulu çatısı altında mindfulness eğitmenleri yetiştiriyor. Code Lotus’ta MBSR ve Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı yürütüyor.


Dr. Elif Altuğ:
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
1988 yılında İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde tıpta uzmanlık eğitimini tamamladı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi sonrası 2002’den bugüne Amerikan Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak çalışıyor. 2016 yılından beri ise Göğüs Hastalıkları Bölümü içeriğindeki Sigara Bırakma Polikliniği’nin sorumlusu olarak görev yapıyor. Cardiff-İngiltere’de Prof. Dr. Stephen Rollnick’in Motivational İnterviewing Training Workshop’ını tamamladı. Aynı yıl Berra Sertel ile Yin yoga eğitmenlik eğitimi ve 2017’de Zeynep Aksoy Advayta Yoga Eğitmenlik eğitiminlerini kendine kattı. Mindfulness Institute Zümra Atalay’dan MBSR programını ve Günsu Engin ile MindLight 8 haftalık Mindfulness programını tamamladı. Amerikan Hastanesi Code Lotus Mindfulness Merkezi’nde Yin yoga desleri ve Hastane içi Sağlık Çalışanları için Mindfulness eğitimleri veriyor.


Banu Şahin
Uzman Psikolog- EMDR Akredite Terapisti
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünden 1998 yılında mezun oldu. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Psikoloji Yüksek Lisans derecesini aldı. Gerekli eğitimlerini tamamlayarak “Psikodrama ve Akredite EMDR Terapisti” ünvanlarını aldı. Günsu Engin’den 8 haftalık Mindfulness eğitimi aldı. Özel çalışma alanları arasında travma, yeme bozuklukları, obezite, depresyon, fobiler, anksiyete ve kişilik bozuklukları yer almaktadır. “Sessiz Tehlike Depresyon” isimli bir kitabı vardır ve “Psikodramada Çağdaş Yaklaşımlar” isimli kitabın “Obezitenin Psikodrama ile Tedavisi” bölümü yazarıdır. 2015 yılından beri VKV Amerikan Hastanesinde yarı zamanlı olarak Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezinde ameliyat öncesi ve sonrası takiplerini yapmakta aynı zamanda psikoterapist olarak çalışmaktadır.

ÜCRET:

- Standart Fiyat: KDV dahil 2.000 TL
- Erken Kayıt İndirimi: 5 Mart’a kadar yapılan ödemelerde erken ödeme avantajı ile %25 indirimli KDV dahil 1500 TL.


Katılım Şartları ve Bilmeniz Gerekenler:

·∙ Bu programda 8 hafta boyunca haftanın 6 günü, günde 30-40 dakikalık mindfulness uygulamaları yapmanız için sizi destekler ve en yüksek faydayı görebilmeniz için devamlılık gerektirir.
·∙ Bu program son derece interaktif olup, canlı zoom buluşmalarına tam katılımınız beklenmektedir.
  ·∙ Canlı Zoom buluşmalarına telefondan değil, bilgisayar (veya tablet) ile katılmanız gereklidir.
·∙ Kopmayan ve güçlü bir internet bağlantınız olması gerekmektedir.
·∙ Kameranızın tüm buluşma sürecinde açık ve mikrofonunuzun çalışır halde olması gerekmektedir.
·∙ Program bir grup çalışmasıdır. Programın büyük ve önemli bir kısmını oluşturan partnerli çalışmalar yapılır. Partnerli çalışmalar eğitmenin erişimine kapalı, yalnızca paylaşım yapan kişiler arasında kalan tamamen özel çalışmalardır.
·∙ Dersler Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşecektir. Materyallere bir web portalı üzerinden ulaşacaksınız.
·∙ “Code Lotus Mindfulness Temelli Alışkanlıktan Özgürleşme Programı” katılım sertifikası alabilmeniz için minimum 6 canlı buluşmaya ve 1 inzivaya tam katılım sağlamış olmanız gerekir. 
·∙ Canlı Buluşmalar güvenliğiniz ve devamlılık için kayıt altına alınacaktır. Ancak bu kayıtlar yalnızca o buluşmaya katılamamış olanlara gönderilecektir. (Max 3 video kaydı gönderilecektir.)

KAYIT: codelotus@amerikanhastanesi.org  veya  (0212) 311 34 80